PL RU

FAQ - Wanny

W tym dziale odpowiadamy Państwu na najczęściej zadawane pytania 

Obudowa wanny – z czego wykonać obudowę wanny?

Większość wanien dostępnych na rynku wymaga ich obudowania. Najprostszym i najtańszym, ale niestety też jednym z mniej efektownych sposobów jest zakup gotowej obudowy, dopasowanej idealnie do wybranego przez nas modelu wanny. Innym rozwiązaniem jest styropianowa obudowa wanny, która jest dodatkowo świetnym izolatorem termicznym i akustycznym. Zabudowę wanny możemy też wykonać z bloczków betonu komórkowego (murowana obudowa wanny). Jeszcze innym rozwiązaniem jest wykonanie obudowy z płyt gipsowo kartonowych. Zaletą obudowy styropianowej, murowanej lub wykonanej z płyt jest możliwość jej wykończenia właściwie dowolnym materiałem. Najczęściej są to płytki ceramiczne lub mozaika, ale można użyć również innych materiałów. 


Wybór wanny – jaka wanna najlepsza?

Zadając takie pytanie nie powinniśmy spodziewać się prostej i jednoznacznej odpowiedzi. Najlepszą wannę dla siebie wybierzemy sami, znając wady i zalety jakie posiadają poszczególne rodzaje wanien oraz swoje własne oczekiwania, upodobania i przyzwyczajenia. Oto czego możemy spodziewać się po poszczególnych rodzajach wanien:
Wanna żeliwna – kiedyś bardzo popularna, obecnie coraz rzadziej wybierana. Co prawda bardzo trwała, ale występuje w ubogiej gamie kształtów i kolorów, jest ciężka i zimna.
Wanna stalowa – również odporna, wybór kształtów i kolorów jest już większy, nie jest też tak ciężka jak wanna żeliwna, ale niestety równie zimna.
Wanna akrylowa – bardzo chętnie wybierana przez klientów ze względu na bogaty wybór kształtów i kolorów, niski ciężar, ciche napełnianie i fakt, że jest wanną ciepłą. Niestety jest stosunkowo mało odporna na uderzenia i zarysowania.

Wanna z konglomeratu (inne spotykane nazwy: wanna ze sztucznego marmuru, wanna dolomitowa) – jest solidna i odporna na uderzenia oraz zadrapania, do tego ciepła i cicha podczas napełniania. Jej wadą jest wysoki ciężar i cena. 


Co do łazienki: prysznic czy wanna - a może wanna z prysznicem?

Metraż przeciętnej łazienki każe nam wybierać między wanną a kabiną prysznicową, gdyż oba rozwiązania po prostu się w niej nie mieszczą. Za wanną przemawia komfort długich kąpieli, wygoda w przypadku posiadania dzieci lub konieczności kąpieli zwierzaka, łatwiejsze utrzymanie w czystości. Natomiast prysznicowi nie można odmówić tego, że zajmuje znacznie mniej miejsca, jest bardziej ekonomiczny pod względem zużycia wody, wygodniejszy w przypadku łazienki przeznaczonej dla kilku osób (alternatywa wielokrotnego napełniania wanny wodą lub kąpieli kolejno w jednej wodzie kilku osób w zasadzie nie pozostawia dobrego wyjścia). Jak widać oba rozwiązania mają swoje zalety, dlatego producenci wymyślili rozwiązanie będące kompromisem pomiędzy wanną a prysznicem. Wanno kabina to wanna z umieszczoną na niej, specjalnie przystosowaną kabiną prysznicową. Możemy w niej umieścić standardową słuchawkę prysznicową, ale i panel prysznicowy czy panel z hydromasażem – zależy do tylko od naszych potrzeb i zasobności portfela. Możemy zdecydować się też na niepełne zabudowanie wanny, chroniące skutecznie przed wychlapywaniem wody podczas prysznica – rolę taką spełnia parawan nawannowy. Wanna z hydromasażem – czy warto? Plusy i minusy wanny z hydromasażem.

Uroki wanny z hydromasażem zna chyba każdy, kto choć raz z takiej wanny korzystał. O przyjemności relaksującej kąpieli w bąbelkach i jej zasługach dla naszego samopoczucia można długo pisać. Jednak przez zakupem należy zdać sobie sprawę z czym jeszcze wiąże się montaż wanny z hydromasażem w domu. Przede wszystkim – koszta. Nie dajmy się zwieść „super ofertom” – dobra wanna z hydromasażem kosztuje od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Do tego dochodzą niemałe koszta eksploatacji – zużycie prądu i wody jest oczywiście znacznie większe niż w klasycznej wannie. Drugą ważna kwestią jest metraż łazienki – wanna z hydromasażem to opcja dla posiadających naprawdę duże łazienki, a właściwie salony łazienkowe. Pamiętajmy, że łazienka musi być też wyposażona w kabinę prysznicową, w której obowiązkowo bierzemy prysznic przed każdą kąpielą w wannie. Następną kwestią jest utrzymanie czystości i higieny wanny z hydromasażem. Poza wymyciem samej wanny, większość modeli wymaga też oczyszczania i odkażania systemu hydromasażu specjalistycznymi środkami (część wanien wyposażona jest w systemy samooczyszczające i dezynfekujące). Wielu klientów narzeka też na hałas towarzyszący pracującemu systemowi hydromasażu. Z pewnością zakup taki trzeba więc dobrze rozważyć. Pamiętajmy, że wanna z hydromasażem to produkt luksusowy, i nie warto tutaj oszczędzać wybierając nikomu nieznanego producenta oferującego najtańsze rozwiązania. Wybierzmy uznanego producenta cieszącego się dobrą opinią klientów, udzielającego długiej gwarancji. 


Jaka wanna do małej łazienki?

Mieszkanie w bloku i mała łazienka nie wykluczają posiadania w niej wanny. Nakładają jednak pewne ograniczenia. Oczywiście wymiary wanny będą uzależnione od rozmiarów łazienki – najmniejsze zaczynają się już od 100cm długości. Warto wiedzieć, że w niektórych łazienkach jest możliwość wmurowania małego fragmentu wanny w podkutą ścianę – dzięki temu zyskamy kilka cennych centymetrów. Generalnie warto też przyjrzeć się ofercie wanien asymetrycznych (ich długości zaczynają się od 140cm) – dzięki specjalnie wyprofilowanemu kształtowi wanny asymetryczne mogą oferować tyle samo przestrzeni kąpielowej co dłuższa wanna o klasycznym kształcie. Do wanny w małej łazience warto dokupić parawan nawannowy – dzięki temu przejmie ona również funkcję prysznica. Alternatywą dla wanny w małej łazience może być kabina prysznicowa z głębokim brodzikiem. 


Wanna wolnostojąca czy zabudowana?

Ponieważ wraca moda na styl retro a wraz z nim wanny wolnostojące, coraz częściej przed takim dylematem stają przyszli posiadacze dużych łazienek. Wanna wolnostojąca nie nadaje się bowiem do łazienki małej, w której nie dość, że nie ma warunków aby ją odpowiednio wyeksponować, to zabierałaby zbyt wiele cennej przestrzeni. Wanna taka pełni dodatkową funkcję dekoracyjną (dlatego też tak często aranżacje łazienek proponowane przez producentów zawierają właśnie wanny wolnostojące). Zanim podejmiemy decyzję, warto zwrócić uwagę z czym jeszcze wybór takiej wanny się łączy. Przede wszystkim potrzebna będzie bateria z przyłączami w podłodze (co jest kosztownym rozwiązaniem), po drugie takie wanny nie oferują też zbyt wiele miejsca na krawędziach na odkładanie kosmetyków – co może okazać się w praktyce dość uciążliwe. Pamiętajmy też, że wyeksponowaną wannę wolnostojącą musimy dokładnie myć dookoła – nie tylko w środku. Wanny wolnostojące są również jednymi z najdroższych. Stanowi ona jednak niebywałą ozdobę łazienki – a dla jej zwolenników producenci przygotowali szeroką ofertę: wanna wolnostojąca retro, ale też nowoczesne wanny wolnostojące we wspaniałych kształtach, często pozbawione nóżek.